ÇALIŞMA SAATLERİ
09.00 - 21.00
BİZİ ARAYIN
0543 2791279
Akıllı Telefonunuzu satmadan önce bilmeniz gerekenler.
07
Eylül

Yeni bir telefon aldınız ve eski telefonunuzu da ikinci el alışveriş sitesinde ve ya bir cep telefonu bayisine satmayı düşünüyorsunuz. İşte telefonunuzu vermeden önce yapmanız gerekenler.

1. Verilerinizi Yedekleyin

Yeni bir telefon kullanmaya başladıysanız belki yeni telefona bilgilerinizi aktarmış olabilirsiniz. Kişisel olarak ben iPhone’da iCloud kullanıyorum. Ancak Fotoğraflarım, telefon bilgileri için Google Cloud kullanıyorum ki birden fazla yerde yedeğim bulunsun.

2. SIM Kart ve SD Kartın Çıkarılması

SIM kartınızı ve/ veya belki içinde fotoğrafların olduğu SD Kartınızı başka birine vermeyi istemezsiniz değil mi? SD Kart özellikle çok önemli.

3. Verilerin Şifrelenmesi

Eğer yedekleme işlemini yaptıysanız şimdi sıra şifreleme işleminde. Neden şifreleme yapmamızın amacı bir şekilde telefonun diskine erişilse bile verileriniz şifreli olduğu için bunu geri döndürmek çoğu kez mümkün olmaz. Sizin güvenliğiniz için bu gerekli.

iPhone Cihazlarda Şifreleme

iPhone burada da iyi bir iş çıkarıyor. Zaten iPhone verileri şifreli tuttuğu için iPhone’da herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Android Cihazlarda Şifreleme

Androidde verilerin şifreli tutulup tutulmadığını öğrenmek için Ayarlar’dan Güvenlik sekmesine giriyoruz. Her Android cihazın menüsü aynı olmadığı için Cihazı Şifrele gibi bir menü bulmaya çalışıyoruz. Bulduğunuz zaman bu işlemi başlatın. Bu biraz uzun sürebilir.

4. Kurulu Hesapların Silinmesi

Cihazlarınızdaki tüm kurulu hesaplarınızı kaldırın. Apple hesabı, Google hesabı, mail hesabı vs.

5. Fabrika Ayarlarına Dönüş

Verileri yok etme anlamında en son adım cihazınızı fabrika ayarlarına yani “satın aldığınız andaki duruma” döndürme işlemi kalıyor. Bu işlemi başlattıktan sonra artık verilere ulaşmanız mümkün olmaz.

Bu işlemi yaptıktan sonra cihazı açarak Hoşgeldiniz ekranı geldiğinden emin olun.

6. Telefonunuzu Temizleyin

Telefon içerik temizliği yaptık. Parmak izi gibi şeylerden de kurtulmak iyi olabilir. Bunun için biz bez vasıtası ile telefonunuzu alkol ile temizleyin. Temizlik yaparken eldiven kullanmayı unutmayın.

Telefonunuzu satın alacak kişiyi etkilemek isterseniz ön ve arka korumasını (varsa) çıkarabilirsiniz. Böylece cihazın temiz olduğu izlenimi verip güven sağlarsanız (elbette telefonun gerçekten temiz olduğunu varsayıyorum 🙂 )

7. Aksesuarlar ve Kutu

Eğer telefonunuzun kutusunu atmadıysanız bunu ikinci elde vererek daha iyi bir fiyata satabilirsiniz.

cepuzman’da ikinci el telefon alış satışı gerçekleştiriyoruz. Bunun için bize ulaşmanız ve teklif alabilirsiniz. İkinci Elde 1 Yıl’a varan garantili telefonlarımız da sizin için var.

Uzman Telefon Servisine mi ihtiyacınız var?

Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi, General Mobile, Vestel, ZTE marka telefonlarda uzman servis.